HCVJEVCI Seznam forumov HCVJEVCI
HEPATITIS C - UNIČIMO GA !
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




NEKAJ DOBRIH ČLANKOV O KORISTNOSTI PEGASTEGA BADLJA ZA JETRA

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    HCVJEVCI Seznam forumov -> VI, KI VAS KARKOLI ZANIMA V ZVEZI S HEPATITISOM C !
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ELI
Administrator foruma


Pridružen/-a: 31.05. 2006, 18:14
Prispevkov: 824
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14 Feb 2010 15:40    Naslov sporočila: NEKAJ DOBRIH ČLANKOV O KORISTNOSTI PEGASTEGA BADLJA ZA JETRA Odgovori s citatom

Koristne informacije
Pegasti badelj (Datum objave: 17.04.2008)

Pegasti badelj (lat. Silybum marianum) je sredozemska rastlina, ki botanično pripada isti družini kot artičoka (družina nebinovk - Asteraceae). Zdravilne lastnosti imajo plodovi, ki vsebujejo flavonoidno mešanico imenovano silimarin.
Pegasti badelj strokovnjaki najpogosteje priporočajo pri akutnem ali kroničnem vnetju jeter - hepatitisu oziroma kot pomoč pri zamaščenih jetrih in cirozi jeter. To je ena najučinkovitejših zdravilnih rastlin, ki ščitijo jetra pred strupi - tudi pri zastrupitvah z gobami ali kemikalijami.
Še pogosteje kot plodovi rastline se uporabljajo prehranska dopolnila - izvlečki plodov standardizirani na silimarin, pri čemer je najbolj zaželena vsebnost silimarina 80 %. Ker je silimarin iz pegastega badlja v vodi slabo topen, pitje čaja ni najbolj priporočljivo.

O vnetju in poškodbah jeter
Žal skoraj vsi živimo v več ali manj onesnaženem okolju. Onesnaženje je zelo prisotno v mestih, v bližini industrije, toksične snovi pa se spuščajo v okolje tudi zunaj mest (npr pesticidi, umetno gnojenje).
Pri vdihovanju cigaretnega dima, pitju alkoholnih pijač, pri delu s topili in barvami, vdihovanju hlapov izpušnih plinov, toksini vstopijo v telo.
Glavni razstrupljevalec v našem telesu so jetra, ki izločajo vse te strupe iz našega telesa - razkrajajo toksine iz krvi in jih presnavljajo v manj škodljive snovi. Jetra to nalogo odlično opravljajo in imajo zmogljivosti za celo življenje.
Pa vendar, nekateri toksini lahko poškodujejo jetra. Poškodovanje jeter lahko povzročijo tudi prekomerno uživanje oz. zloraba alkohola, dolgotrajno jemanje določenih zdravil, sladkorna bolezen, prekomerna telesna teža, vnetje jeter, katerega pa prav tako lahko povzročijo kemikalije, alkohol, okužbe z virusi hepatitisa ali pa pretirano dejaven imunski sistem (avtoimunski hepatitis).
Ponavljajoče se poškodbe jeter zaradi toksičnih snovi, na primer alkohola, prej ali slej napredujejo od zamaščenih jeter v cirozo. Pravzaprav se večina pogostih vzrokov poškodbe jeter konča s cirozo, to je z uničenjem normalnega jetrnega tkiva, po katerem ostane brazgotinasto tkivo brez funkcije in obkroža predele še delujočega jetrnega tkiva. Za cirozo ni zdravila. Zdravljenje običajno obsega preprečitev stika s strupenimi snovmi (na primer z alkoholom), pravilno prehrano z dodajanjem vitaminov in sprotno zdravljenje zapletov.
Hepatitis (t.j. vnetje jeter iz kateregakoli vzroka) je lahko akuten ali kroničen. Slednji traja najmanj 6 mesecev in je redkejši od akutnega, a lahko vztraja leta in počasi jetra okvari ter povzroči cirozo in odpoved jeter.
Obolenja jeter se zdravijo z različnimi zdravili, ki pa imajo številne stranske učinke. Zato je dobrodošla pomoč popolnoma varnega in naravnega prehranskega dopolnila pri obolelih in poškodovanih jetrih, ne glede na vzrok.

Kako pegasti badelj deluje
Pegasti badelj vsebuje aktivno snov silimarin, ki ščiti jetra pred številnimi strupi. Silimarin inhibira vdor toksinov v jetrne celice na ta način, da spremeni vezavno mesto na zunanjem delu celične membrane, s čimer tudi prepreči različne poškodbe jetrnih celic. Zunanja stena jetrnih celic tako postane trša, bolj žilava in napadalni toksini ne morejo prodreti skozi vanjo. Silimarin deluje tudi kot antioksidant in ščiti celice jeter pred številnimi prostimi radikali, s čimer jih še dodatno varuje pred različnimi poškodbami in obolenji.
Študije so pokazale, da lahko uživanje silimarina znatno vpliva na raven jetrnih encimov oziroma da silimarin aktivira, ojača pridobivanje encimov, ki razkrajajo škodljive snovi.
Silimarin lahko pospeši biosintezo nukleinskih kislin (RNA in DNA) in proteinov, s tem pa pospeši tudi samo regeneracijo celic jetrnega tkiva, kar zelo pomaga pri poškodovanih jetrih.
Pri določanju mehanizmov delovanja na nivoju celice so namreč strokovnjaki uspeli dokazati, da silimarin vpliva predvsem na sintezo ribosomov, ribosomske RNA ter na delovanje encima RNA polimeraze I, s čimer lahko pospeši samo biosintezo celične DNA indirektno pa vpliva tudi na sintezo proteinov.
Uživanje silimarina stimulira jetrne celice in pripomore k bolj uspešnemu zdravljenju jetrnih bolezni, strokovnjaki pa so dokazali, da lahko silimarin vpliva tudi na hitrejšo regeneracijo celic izoliranih iz tkiva ledvic, katerih poškodbe so posledica uživanja analgetikov, citostatikov ali drugih zdravil in toksičnih snovi.
Silimarin je prav tako zelo učinkovita pomoč pri zdravljenju zastrupitev z mušnicami - npr Amanita phalloides, ki je smrtno nevarna. Amatoksini in falotoksini mušnic lahko povzročijo zastrupitve pri katerih se pojavijo hude bolečine v trebuhu in želodcu, bruhanje, hude driske, krči v mečih, motnje v krvnem obtoku, huda žeja, onemoglost in apatičnost, lahko nastopi smrt v komi. Če zastrupljenec preživi omenjeni stadij, se mu stanje drugi ali tretji dan prehodno izboljša, vendar so takrat že hudo okvarjeni notranji organi, posebno jetra. Posledica tega so hude motnje v presnovi, bolnik se še nekaj dni bori s smrtjo, večinoma pa je v nezavesti. Kljub zdravniški pomoči se veliko zastrupitev konča s smrtjo.
Uživanje silimarina lahko zastrupitve bistveno omili, predvsem v tej meri, da prepreči poškodbe jeter ter smrt zastrupljenca. To so dokazale raziskave narejene na živalih, ki potrjujejo učinke silimarina zaužitega 10 minut oziroma vsaj 24 ur po zastrupitvi. Potrjeni so tudi vplivi učinka silimarina na človeški organizem in sicer pri ljudeh, ki so se z mušnicami dejansko zastrupili, vsi podatki narejenih študij pa pričajo o tem, da se je po zaužitju silimarina klinična slika zastrupljencev močno izboljšala, potek zdravljenja pa skrajšal oziroma končal veliko uspešnejše. Pozitivni učinki silimarina so potrjeni celo pri pacientih, ki so jih s silimarinom začeli zdraviti šele tretji dan po zastrupitvi z mušnicami.
Strup, ki ga mušnice vsebujejo, inhibira delovanje encima RNA polimeraze I, zato je lahko omenjena sposobnost silimarina, da stimulira delovanje encima RNA polimeraze I, zelo pomembna in učinkovita pri zdravljenju zastrupljencev.
Strokovnjaki priporočajo silimarin kot pomembno prehransko dopolnilo tudi pri zdravljenju hepatitisa zaradi ugodnega vpliva na raven posameznih jetrnih encimov oziroma na samo metabolno aktivnost jeter, pri čemer je spodbudno dejstvo, da praktično niso opazili nezaželenih stranskih učinkov ter da je učinek opazen pri vseh treh vrstah virusa hepatitisa.
Na podlagi narejenih raziskav oziroma na podlagi rezultatov številnih kliničnih študij strokovnjaki predvidevajo, da bi lahko s pomočjo prehranskih dopolnil pegastega badlja oziroma silimarina zdravili tudi poškodbe jeter, ki nastanejo kot posledica zdravljenja rakavih obolenj. V ta namen tako na primer (in sicer od začetka leta 2003 dalje) na Centru za rakava obolenja pod okriljem Nacionalnega inštituta za rakava obolenja v ZDA, trenutno poteka tudi klinična raziskava pri pacientih z akutno limfoblastno levkemijo, pri kateri strokovnjaki preučujejo učinek silimarina na posledice kemoterapije in z njo povezanih poškodb jetrnih celic.
Poleg omenjenih učinkov in priporoči se uživanje silimarina priporoča tudi osebam s prebavnimi motnjami oziroma pri težavah z izločanjem žolča, osebam z žolčnimi kamni, pri povečani koncentraciji holesterola v krvi (silimarin naj bi vplival predvsem na povečanje koncentracije HDL v krvi, zmanjšal pa naj bi nivo LDL in skupnega holesterola v krvi), pri zdravljenju luskavice (psoriaze), kot prehransko dopolnilo, ki stimulira imunski sistem pri različnih infekcijah.

Opozorilo:
Po ugotovitvi Komisije E (nemški urad za rastline) je uporaba pegastega badlja popolnoma varna in se priporoča za daljše zdravljenje jetrnih obolenj.
S številnimi kliničnimi in znanstvenimi študijami strokovnjaki niso ugotovili nobenih nezaželenih stranskih učinkov uživanja silimarina. Celo prekomerne količine zaužitega silimarina niso pokazale negativnih sprememb počutja oziroma izjemoma so se posledice izražale v obliki rahlega napenjanja, še redkeje pa so imele blag laksativen učinek, predvidoma zaradi povečanega izločanja žolčnega soka.


Uporabljena literatura:
• T.Fleming: PDR for Herbal Medicines, 2nd ed., 2000. Založba Medical Economics Company, Inc. at Montvale.
• J.Sonnenbichler, AA, Stimulatory effects of silibinin and silicristin from the milk thistle Silybum marianum on kidney cells; The journal of pharmacology and experimental therapeutics; 1999; JPET 290: 1375-1383.
• B.P.Jacobs, AA, Milk thistle for the treatment of liver disease, Clinical study, A systematic review and meta-analysis, The american yournal of medicine, Vol.113, Iss.6, 2002.
• An adverse reaction to the herbal medication milk thistle (Silybum marianum), MJA 1999; 170: 218- 219.
• Milk thistle, a herbal supplement, decreases the activity of CYP3A4 and uridine diphosphoglucuronosyl transferase in human hepatocyte cultures, Drug metabolism and disposition, 2000; 28: 1270-1273.
• S.K.Manna, AA: Silymarin suppresses TNF-induced activation of NF-кB, c-Jun N-terminal kinase, and apoptosis, American Assotiotion of immunologists, 1999.
• Research report: Hepatitis C and complementary and alternative medicine: 2003 Update; National center for complementary and alternative medicine, National institutes of health, U.S. department.
• Silymarin (Milk thistle), New Mexico AIDS InfoNet, 2004.
• S.Luper, A review of plants used in the treatment of liver disease: Part 1, Alternative medicine review; 1998; Vol.3, No.6.
• L.Patrick, Hepatitis C: epidemiology and review of complementary/alternative medicine treatments, Alternative medicine review; 1999; Vol. 4, No.4.
• Monograph: Silybum marianum (Milk thistle), Alternative medicine review; 1999; Vol. 4, No.4.
• C.Wilasrusmee, AA, Immunostimulatory effect of Silybum marianum (milk thistle) extract, MedSciMonit, 2002, 8 (11).
• Silymarin (milk thistle extract) in treating patients with acute lymphoblastic leukemia who are receiving chemoterapy, Herbert Irving Comprehensive cancer center, National cancer institute.
• R.Berkow: Veliki zdravstveni priročnik, 2001. Založba Mladinska knjiga
• T.Petauer: Leksikon rastlinskih bogastev, 1993, Tehniška založba Slovenije
• M.T.Murray: Encyclopedia of nutritional supplements



Pegasti badelj, varuh jeter

Pegasti badelj (Sílybum mariánum), ki sodi med največje in najlepše »bodake«, je najboljše zelišče za varovanje jeter pred cirozo in hepatitisom. Skratka, jetra ščiti pred strupi in učinkuje kot antioksidant (obnavlja poškodovane celice). Pomaga normalizirati tudi previsoko količino jetrnih encimov. Nove raziskave kažejo, da lahko rastlina preprečuje celo raka, diabetes tipa 2 in sindrom X – težave starejših (povišanje holesterola, trigliceridov, krvnega tlaka, krvnega sladkorja in prekomerne teže). Morda s starostjo jemljete več zdravil, vsa pa gredo skozi jetra in jih lahko zelo obremenijo. Prav pegasti badelj je tisti, ki pomaga uravnavati delovanje jeter. Večji odmerek vzamete, bolj je učinkovit, kajti gre za izrazito neškodljivo rastlino, ki pravzaprav nima nobenih neželenih stranskih učinkov.
Jetra so središče za razstrupljanje telesa. Če so preobremenjena, na primer zaradi pretiranih količin alkohola in drugih nedovoljenih substanc, strupov iz okolja ali zdravil, je njihova sposobnost obnavljanja onemogočena. Dovolj veliki odmerki zdravil, celo tako vsakdanji, kot je paracetamol (uporablja se za blažje bolečine in zniževanje vročine pri prehladu), lahko poškodujejo jetra. Dokazano pa so škodljivi tudi učinki vseh vrst antibiotikov, antidepresivov in antipsihotikov.
Od legend do učinkovitih rezultatov
Drugo ime za pegasti badelj je tudi Marijin osat in izvira iz legende, po kateri je devica Marija iskala miren kraj, kjer bi podojila otroka. Osat je to opazil in ju povabil pod svoje varno okrilje listov. Ker je nekaj kapljic mleka padlo na zel, ima še danes bele lise in črte. Rodovno ime silybum drugače izvira iz grškega izraza silibon, kar pomeni »čop«. V nekaterih starejših zeliščnih knjigah najdemo tudi izraz Carduus marianus.
Pegasti badelj so omenjali že botaniki in zdravniki v antiki, vedeli so tudi, da se lahko mlada rastlina, skuhana in začinjena z oljem in soljo, uživa kot zelenjava, in da se korenina z medico uporablja kot sredstvo proti bruhanju. Plinij poleg tega omenja učinek zeli na spodbujanje žolča, Paracelsus in tudi Hildegard pa sta jo nekoliko pozneje priporočala pri »notranjem zbadanju«. V srednjem veku so pegasti badelj prek Alp prenesli menihi, ki so se ukvarjali z zdravilstvom, doma pa je v južni Evropi, južni Rusiji, severni Afriki in Mali Aziji. Od 18. stoletja naprej se rastlina razširjeno uporablja pri boleznih jeter, tudi v 19. stoletju so medicinci poročali o pozitivnih rezultatih pri zdravljenju jetrnih tegob. V tem času rastlino začnejo uporabljati tudi pri napenjanju, zaprtju in pri hemoroidih. Začetnik današnje uporabe pegastega badlja pri zdravljenju bolezni jeter je zdravnik Johann Gottfried Rademacher (1772−1850).
V naših krajih raste pegasti badelj kot kulturna rastlina, razraste pa se tudi divje v naravi, samo da sta podnebje in zemlja dovolj topla in suha. Zraste mogočno, in sicer do 150 centimetrov visoko, drugače pa jo uvrščamo med eno- ali dvoletnice, odvisno od rastišča. Nekatera semena vzklijejo že v jeseni, druga počakajo na pomlad. Listi so nazobčani, zelenobelo lisasti, cvetovi pa kroglasti in škrlatno rdeči. Čas cvetenja je od junija do septembra. Nas, kot amaterske fitobotanike, najbolj zanimajo zreli plodovi, ti so za pobiranje godni septembra in oktobra (lahko pa jih nabirate že od junija naprej). Plodovi se razvijejo iz oplojenega socvetja, imajo trdo lupino in svileno belo sijoč nazobčan rob. Ampak ni lahko do njih, četudi si nadenete gumijaste rokavice. Ta sorodnica artičoke je prav tako bodičasta. Nataknite torej rokavico in sezite z roko v središče cveta. Nato zgrabite vršičke cvetov s palcem in kazalcem in izvlecite zeleno ali potemnelo seme.

Silimarin v semenih
V plodovih oziroma semenih je najbolj zdravilen flavonolignan, imenovan silimarin, to je mešanica flavonoidov, grenčin, eteričnega olja in vitamina E. Podrobneje se posvetimo silimarinu, ki vsebuje najpomembnejšo sestavino za zdravje jeter, imenovano silibinin (poleg nje še silidianin in silikristin). Silimarin deluje tako, da krepi celično steno in tako preprečuje vstop strupov v celico, poleg tega pa spodbuja obnavljanje poškodovanih jetrnih celic. Če želimo rastlino uporabljati v zdravilne namene, torej pri kroničnih vnetjih jeter, zdravljenju hepatitisa ali cirozi, so pravzaprav učinkoviti samo visoko koncentrirani suhi izvlečki semen. Na voljo so v obliki tablet, kapsul ali dražejev. Dnevni odmerek silimarina naj bi znašal 200−400 miligramov. Ker učinkovina silimarin ni vodotopna, uživanje čaja pri obolelih jetrih ni učinkovito. Lahko pa ga uživate pri prebavnih motnjah in obolenjih žolčnika.
Pegasti badelj torej dobro deluje pri vseh jetrnih in žolčnih boleznih, pri zbadanju v jetrih (to je nekoč verjetno pomenilo vnetje pljučne ali rebrne mrene), boleznih vranice, pri malariji, morski bolezni, glavobolu, migreni, slabosti, zlati žili, prebavnih motnjah, kot sta zapeka in napihnjenost, če pa ga uporabljamo zunanje, kot obkladke, pa naj bi pomagal lajšati težave krčnih žil in kožnih razjed (pri slednjih naj ne bi bil preveč učinkovit). Znanstveno je tudi dokazano, da silimarin posebno dobro brani organizem pred strupom mušnic. Vendar zastrupitve z mušnico nikakor ne zdravite sami, pač pa se takoj obrnite po zdravniško pomoč. Silimarin se namreč v takem primeru dovaja z infuzijo.

Za zaščito jeter
Pegasti badelj je zdravilna rastlina, ki so je že pred stoletji uporabljali za zaščito jeter, boljšo prebavo, za povečanje teka in pri prebavnih tegobah. Dandanes pegasti badelj najpogosteje priporočajo kot prehransko dopolnilo pri zdravljenju jetrnih obolenj.

Silimarin
Rastlina vsebuje silimarin, ki je kompleks flavonolignanov, med katerimi so najpomembnejši silibin, solikristin in silidianin. Strokovnjaki pripisujejo tem spojinam številne zdravilne lastnosti, zlasti pa uživanje prehranskega dopolnila pegastega badlja priporočajo pri akutnem in kroničnem vnetju jeter (hepatitisu) ter zamaščenosti in cirozi jeter. Zelo učinkovit je tudi pri zdravljenju zastrupitve z mušnicami in luskavice, pri povečani koncentraciji holesterola v krvi ter pri nekaterih prebavnih motnjah oziroma težavah z izločanjem žolča. Priporočajo ga tudi kot prehransko dopolnilo za preventivno zaščito jetrnih celic.

Vzpodbuja jetrne celice
Številne raziskave potrjujejo, da uživanje silimarina spodbuja jetrne celice in tako pripomore k uspešnejšemu zdravljenju jetrnih bolezni. Silimarin pomaga tudi pri ohranjanju normalnega delovanja in zdravja jeter, saj sodeluje pri razstrupljanju jeter in vpliva na sintezo jetrnih encimov.
Poleg tega številne znanstvene študije niso potrdile neželenih učinkov uživanja silimarina, saj celo čezmerne količine zaužitega silimarina niso pokazale sprememb počutja.

Klinična raziskava
Strokovnjaki na temelju rezultatov številnih kliničnih študij predvidevajo, da bi lahko ob pomoči silimarina zdravili tudi poškodbe jeter, ki nastanejo pri zdravljenju rakavih obolenj. S tem namenom pod okriljem ameriškega nacionalnega inštituta za rakava obolenja od leta 2003 poteka klinična raziskava pri bolnikih z akutno limfoblastno levkemijo, pri kateri preučujejo učinek silimarina na posledice kemoterapije in z njo povezane poškodbe jetrnih celic.

Zaščita jetrnih celic
Silimarin ščiti jetra pred vdorom toksinov in toksičnih snovi v jetra, ker pa je močan antioksidant celice ščiti tudi pred številnimi prostimi radikali in tako dodatno varuje jetrne celice pred poškodbami in obolenji. Ugodno vpliva tudi na razstrupljanje jeter, saj pomembno vpliva na sintezo posameznih jetrnih encimov ter tako ohranja normalno delovanje in zdravje jeter.
Kot prehransko dopolnilo je torej pegasti badelj priporočljiv tudi za ljudi, ki kadijo ali so izpostavljeni cigaretnemu dimu, tistim, ki uživajo precej alkohola, in vsem, ki se želijo preventivno zaščititi pred toksini, ki nas obdajajo.


Kot dopolnilo
Silimarin se v vodi zelo slabo topi, zaradi česar ga s pitjem čaja ali različnih pripravkov iz pegastega badlja tako rekoč ne moremo zaužiti. Zato je priporočljivo, da ga uživamo v obliki prehranskih dopolnil.

Uživanje pegastega badlja je priporočljivo kot prehransko dopolnilo:
- za zaščito jetrnih celic,
- pri alkoholni bolezni oziroma pri cirozi jeter,
- za spodbujanje imunskega sistema pri različnih okužbah,
- pri zdravljenju rakavih obolenj,
- kot pomoč pri zdravljenju hepatitisa,
- kot pomoč pri zdravljenju zastrupitev z mušnicami.


Pegasti badelj - zeliščni čistilec jeter
Gašper Grom / 05. december 2001

Vsak športnik ali rekreativec se od »neaktivnih« ljudi loči predvsem po tem, da njegov vsakdanjik redno zaznamujeta naporna vadba in, zaradi potrebe po energiji, ki je za vadbo potrebna, povečane količine zaužite hrane.

Če k temu prištejemo še morebitno uporabo snovi z doping seznama, dobimo ne preveč obetavno kombinacijo, ki nujno vodi do povečane tvorbe telesu škodljivih prostih radikalov. Antioksidantom, snovem, ki do določene mere zavirajo delovanje prostih radikalov, je bila tako v zadnjem času namenjena velika pozornost in zanimanje tako med športniki kot tudi pri vseh, ki jim kakovostno življenje veliko pomeni.

Izvleček pegastega badlja, imenovan silymarin, se, poleg antioksidativnega delovanja, ponaša tudi z lastnostjo ugodnega vpliva na jetra. Deluje preventivno ter tudi ob že nastalih težavah. Je snov v vas vzbudila zanimanje?

Kaj je?

Pegasti badelj (silybum marianum) je zelišče, ki je poznano predvsem po ugodnem vplivu na človeška jetra. Že v antiki so ga uporabljali zdravniki kot zdravilo za jetra in mehur. Je eno izmed najbolj uporabljanih zelišč pri zdravljenju bolezni jeter ter pri zagotavljanju optimalnega delovanja tega za obstoj človeškega organizma pomembnega organa.

Izvleček pegastega badlja, silymarin, vsebuje aktivne snovi, kot so silybinin, isosilybinin, silydianin ... Njegova najučinkovitejša komponenta bi naj bila snov silybinin.

Rastlina sicer izvira iz južnih delov Evrope, vendar jo v zadnjem času najdemo praktično po celem svetu. Gojenje je namreč zelo enostavno in, razen svetlobe, ne zahteva posebnih pogojev za rast in razvoj.


Delovanje

Več kot sto študij kaže na učinkovitost silymarina pri zdravljenju različnih jetrnih težav, predvsem okvar zaradi prekomernega pitja alkohola ter uživanja določenih, jetra obremenjujočih, zdravil.

Glavne lastnosti izvlečka:
• Antioksidantno delovanje je njegova poglavitna lastnost. Silymarin močno znižuje učinek prostih radikalov na maščobne kisline v celičnih membranah, s čimer ohranja le-te stabilne (predvsem v prebavnih organih, kot so črevesje in želodec).
• V jetrih dviga raven pomembnega antioksidanta glutationa, ki močno zmanjšuje možnost nastanka poškodb zaradi različnih hormonov, kemičnih snovi in zdravil.
• Vzpodbuja sintezo beljakovin v jetrnih celicah (hepatocitov) in s tem tvorbo novih, kar omogoča hitrejšo regeneracijo po poškodbah jeter.
• Ker se zelo dobro veže na receptorje v jetrnih celicah, zmanjšuje možnost vezave toksičnih snovi na njih (ter s tem njihove negativne vplive na telo).
• Poznan je tudi po protivnetnem delovanju ter po pozitivnem vplivu na imunski sistem.
V zadnjem času se je pojavilo tudi precej študij, ki nakazujejo, da lahko silymarin zmanjšuje rast določenih rakastih celic, predvsem raka na prostati. Po študijah na živalih, ki so v času raziskave uživale hrano, bogato s holesterolom, bi naj izvleček zmanjševal možnost nastanka arterioskleroze in zniževal raven holesterola v krvi.


Spekter uporabe

V Evropi in Aziji se uporablja kot zdravilo pri zastrupitvah z gobami, cirozi jeter, hepatitsu ter drugih boleznih jeter. Dokazano učinkovit je predvsem kot zdravilo pri okvarah jeter, nastalih zaradi prekomernega uživanja alkohola.


Jetra – kemična tovarna telesa

Vsi kdaj pa kdaj rečemo, da nam gre nekdo ali nekaj na jetra, pri tem pa o samih jetrih zelo malo vemo. Jetra so za naše telo zelo pomemben organ, saj opravljajo življenjsko pomembne naloge. Nekateri pravijo, da jih je več kakor 500. Zato moramo za svoja jetra tudi dobro skrbeti. O tem, kaj jetra sploh so, kakšna je njihova funkcija in s čim jim najbolj škodujemo, smo se pogovarjali z Radom Janšo, dr. med., specialistom gastroenterologom iz Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

Pogovarjala se je Eva Esih.
________________________________________
Jetra so zelo pomemben organ. Kakšna je pravzaprav njihova naloga?

Res je, jetra so zelo velik in pomemben organ. Tehtajo okoli en kilogram in pol. Nekateri jih imenujejo metabolni kotel, drugi pa kar kemična tovarna v telesu, saj opravljajo zelo veliko funkcij. Snovi iz prebavil, ki se vsrkajo v kri – to so sladkorji, beljakovine, maščobe, predelajo in jih spustijo nazaj v krvni obtok v takšni obliki, da jih telo lahko uporabi. Zelo pomembna naloga jeter je razstrupljanje ali detoksifikacija določenih snovi, in sicer toliko, da jih telo lahko izloči skozi ledvice (npr. urea) ali prebavil. Jetra dnevno tvorijo okoli pol litra žolča, ki ga spuščajo po žolčnih poteh v dvanajstnik. Žolč je pomemben pri razgradnji maščob. V jetra se transportira tudi bilirubin iz razpadlih eritrocitov, ki se dnevno obnavljajo. Bilirubin je žolčno barvilo, zaradi katerega je blato bolj rumene barve. V jetrih se skladiščijo pomembne snovi, kot so glikogen, beljakovine in vitamini, ki jih lahko organizem izkoristi, ko jih potrebuje.

Večina ljudi ob okvarah jeter najprej pomisli na alkoholike.
Kaj jetrom najbolj škoduje? Je res alkohol največji krivec za bolezni jeter?

Včasih smo res razmišljali o jetrnih bolnikih tako, da je večina tistih, ki so imeli spremenjene jetrne teste, alkoholikov. Danes vemo, da to ne drži, in to miselnost bi radi spremenili. Alkoholizem je šele približno na tretjem mestu najpogostejših vzrokov. Na prvem mestu so bolniki z metabolnim sindromom, ki jih je po podatkih okoli 55 odstotkov. Metabolni sindrom je skupina motenj, ki se kažejo kot inzulinska rezistenca, kopičenje maščobnega tkiva v predelu trebuha, visoka raven holesterola in maščob v krvi ter visok krvni tlak. Povzroča ga preveč hrane, premalo gibanja in dednost.
Včasih smo res razmišljali o jetrnih bolnikih tako, da je večina tistih, ki so imeli spremenjene jetrne teste, alkoholikov. Danes vemo, da to ne drži, in to miselnost bi radi spremenili. Alkoholizem je šele približno na tretjem mestu najpogostejših vzrokov. Na prvem mestu so bolniki z metabolnim sindromom, ki jih je po podatkih okoli 55 odstotkov.
S hrano, z uravnavanjem telesne teže in gibanjem lahko zelo vplivamo na zamaščenost jeter. Danes vemo, da je zamaščenost jeter resna napaka, ki občasno vodi v vnetje jeter. To je vnetje, ki ga ne povzroča alkohol, ampak maščobe, in ki lahko vodi tudi do karcinoma primarnih jetrnih celic. Jetrom seveda škoduje tudi alkohol, okužba s hepatitisom B ali C, ki povzroča resne jetrne težave, ter določene genetske napake.
V jetrih se metabolizira večina zdravil, zato ima zelo pomembno vlogo pri okvarah jeter tudi polifarmacija, torej velika uporaba raznih zdravil. Zdravniki in bolniki bi morali biti pozornejši in dobro premisliti, ali je smiselno jemati toliko zdravil. Nedolžni pa niso niti čaji, fitoterapevtska sredstva in razna prehranska dopolnila. Zelo pomembno je, da se o tem posvetujemo v lekarni. Mislim, da je to pri nas dobro urejeno in da je prav, da je nad temi preparati tak nadzor, saj se jih večina dobi samo v lekarni, kjer je vedno farmacevt, ki lahko svetuje.

Kako pa prepoznamo obolenje ali poškodbo jeter? Kateri so prvi opozorilni znaki?

Na okvaro jeter velikokrat posumimo na sistematskem pregledu pri pregledu krvi, ko ugotovimo spremenjene vrednosti jetrnih testov. Takrat je dobro, da zdravnik na določene bolezni že posumi in napoti bolnika na nadaljnje preglede. Pri oceni je zelo pomemben način življenja. Bolnika moramo vprašati, ali je bil kje v tujini, ali potuje po nerazvitih deželah, ali je imel tvegane spolne odnose, ima novo tetovažo ali pirsing. Pomembna je tudi družinska zgodovina bolezni, uživanje alkohola in različnih zdravil. Opozorilni znak je tiščanje pod desnim rebrnim lokom, kar kaže na to, da so jetra povečana. Ko se jetra povečajo ali otečejo, pritisnejo na kapsulo, ki jih obdaja in je dobro oživčena. In to boli. Sama sredina jeter je sicer oživčena, ampak ne boli.
Znak pri tumorjih jeter je tudi bolečina, ki se pojavi v desni rami. To je tako imenovana prenesena bolečina, ki pa izvira iz jeter.
Znak, ki je pogosto spregledan in se pojavlja predvsem pri ženskah srednjih letih, je srbenje kože, ki ga spremlja utrujenost. Ker je utrujenost dandanes zelo pogosta, ženske navadno najprej zaidejo v lekarno po razne losjone za srbečo in razdraženo kožo. Farmacevt ali zdravnik bi moral posumiti, da gre morda za resno bolezen jeter, ki jo je mogoče s preprosto terapijo preprečiti. To je primarna biliarna jetrna ciroza. Pri jetrnih boleznih je pomembna še ena sprememba na koži, ki je izražena zlasti pri moških. To so češnjevi angiomi ali razširjene žilice, ki se pojavljajo po trupu.
Ko pa človek postane rumen, takrat že večina posumi, da gre za resno jetrno bolezen ali bolezen odtoka žolča iz jeter. Pomembno je tudi spremenjeno blato. Če žolč ne pride v blato, tako kot mora, blato ni več rumeno, ampak je bledo (aholično), mastno in ima velik volumen, bolnik pa je največkrat že rumen.

Koga jetrne bolezni največkrat prizadenejo oziroma kdo je pri tem najbolj ogrožen?

Bolj ogroženi so ljudje, ki tako ali drugače živijo tvegano: tisti, ki imajo slabe prehranjevalne navade, se premalo gibajo, imajo povišano raven sladkorja in holesterola v krvi; mladi, ki veliko potujejo in imajo tvegane spolne odnose ali pa tisti, ki se drogirajo, saj se lahko okužijo z virusom hepatitisa B ali C. Ogroženi so tudi tisti, ki uživajo preveč alkohola in zdravil. En odstotek je žensk srednjih let z utrujenostjo in srbenjem kože. Pri vseh skupinah se lahko razvije jetrna ciroza, ki pomeni spremembo jetrnih celic. To pa poveča možnost zapletov in eden od teh je tudi razvoj hepatocelularnega karcinoma.

Kaj svetujete, kaj lahko storimo sami, da bi ohranili zdrava jetra in s tem
tudi celotno telo?

Tudi tukaj velja preventivna zmernost. Zdrava hrana, več gibanja, zmernost pri alkoholu. Alkohol je dovoljen, in sicer dve enoti na dan za ženske in tri za moške (ena enota pomeni en deciliter vina, dva in pol decilitra piva ali eno šilce žganja).

Kaj pa, če so jetra že poškodovana? Ali se lahko regenerirajo?

Jetra imajo sposobnost regeneracije. To sposobnost zelo dobro izkoriščamo, ko v jetrih npr. odkrijemo tumor; takrat se del jeter izreže. Ta del se lahko potem regenerira, zraste nov. Jetra so eden redkih organov, ki imajo to sposobnost.

Kako pa lahko pripomoremo k regeneraciji jeter?

Pomemben je zdrav način življenja. Poznamo tudi zdravilno rastlino pegasti badelj, ki vsebuje učinkovino silimarin. Silimarin je že zelo dolgo poznan fitoterapevtski preparat, ki so ga proučevali tako farmacevti kot zdravniki. Podatki pričajo, da naj bi preprečeval vnetja in pomagal pri regeneraciji jeter, hkrati pa naj bi preprečeval določene procese v jetrih, ki dolgoročno vodjo v nastanek raka. Lahko rečem, da za jetra ni škodljiv, ampak celo koristen.

Jetrni testi

Jetrni testi so pomemben del laboratorijskih preiskav. Z njimi ugotavljamo koncentracije različnih snovi v serumu in urinu, s katerimi naredimo korak bližje diagnozi. Vrednost enega testa nam namreč še ne določa diagnoze bolezni, pove nam spremembo oz. izpad le ene jetrne funkcije. Noben jetrni test ni specifičen le za eno jetrno bolezen, niti testi niso specifični le za jetrne bolezni. Jetra imajo veliko funkcionalno rezervo, kar pomeni, da lahko pri okvarjenih jetrih testi ne pokažejo motnje ali pa razmeroma majhna odstopanja od normale.

Pegasti badelj
Pegasti badelj (Silybum marianum) spada v družino nebinovk. V plodu so različni flavonoidi, ki jih s skupnim imenom imenujemo silimarin. Med njimi so za zdravilne učinke najpomembnejši silibilin, silikristin in silidianin. Te spojine delujejo ugodno na delovanje jeter, zato se izvlečki iz plodu pegastega badlja uporabljajo pri preprečevanju in lajšanju jetrnih obolenj (npr. hepatitis, ciroza jeter, zastrupitve).
Silimarin je v vodi slabo topen, zato pitje čaja iz pegastega badlja ni tako učinkovito kot uživanje standardiziranih izvlečkov te zdravilne rastline v obliki prehranskega dopolnila. Uporabo silimarina kot podporo pri čiščenju in zaščiti jeter ter zdravljenju vnetij jeter zaradi ciroze, hepatitisa ali zamaščenosti zaradi alkohola ali drugih strupov je odobrila tudi Komisija E (nemški urad za rastline), saj zaenkrat tudi pri dolgotrajni uporabi niso znani neželeni učinki.


Končno so se tudi naši zdravniki, ki se ukvarjajo z zdravljenjem jetrnih bolezni, malo bolj poučili o koristnosti Pegastega badlja (vsaj nekateri)....

Pozdravček.... Wink


Nazadnje urejal/a ELI 28 Mar 2010 16:20; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ELI
Administrator foruma


Pridružen/-a: 31.05. 2006, 18:14
Prispevkov: 824
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 19 Mar 2010 21:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Še en članek o koristnosti Milk Thistla (pegasti badelj):

Hep C Update: New Evidence for Milk Thistle
March 12, 2010


A recent study from Columbia University Medical Center on milk thistle gives those who are unsure about using herbal supplements for Hepatitis C reason to reconsider. by Nicole Cutler, L.Ac.

An estimated four to five million Americans are chronically infected with the Hepatitis C virus (HCV). While approximately half of those with HCV are able to clear it from their liver with the current standard of treatment, the remaining fifty percent must protect their liver from this virus. One of the most advised and respected ways to accomplish this goal is with the herb milk thistle. Despite decades of studies demonstrating milk thistle's ability to protect and support the liver, skeptics have always doubted herbal medicine's potential. New research released from Columbia University Medical Center gives those with Hepatitis C one more reason to supplement with this amazing herb.

For those who are not candidates for, or who don't respond to Hepatitis C treatment, there is little a physician can prescribe to prevent HCV from progressing to advanced liver disease. To prevent further damage to this key organ, alternative medical practitioners often turn to herbal supplements that support the liver via:

1. aiding in detoxification
2. neutralizing threats to the liver (like free radicals)
3. helping liver cells deflect potential hazards

Milk thistle is believed to accomplish all three of these goals. Thus, it is no surprise that those with Hepatitis C choose milk thistle more than any other vitamin or herbal supplement.

A plant native to Europe, milk thistle has a long history of use as a folk remedy for liver and gallbladder disorders. Although milk thistle does not possess antiviral properties, hundreds of studies have concluded that it helps maintain liver health - even in the presence of a liver-damaging virus.

Even with all of the documented benefits of milk thistle, many people remain wary of herbal medicine. This viewpoint could stem from the following:

• Not having enough information - From the moment we are born, our culture is steeped in western medical practices. Learning about herbal medicine requires expanding what we know about human health.

• A trusted physician's influence over their patients - Physicians without training in herbal medicine often discourage their patients from taking herbs because they do not know how they will react with pharmaceuticals.

• Wanting fast results - In lieu of patiently strengthening a weakened body system (as herbs usually do), many people desire a quick fix (as pharmaceuticals usually do).

• Fear of herb quality - Because they are not held to strict government regulation, many herbs are not subject to the same kind of standardization and purification specifications as drugs are. Thus, un-researched herbs have the potential for having contaminants or not being as potent as advertised.

There are admitted limits to both western medicine and herbal medicine. Those whose health seems to benefit the most are individuals who combine the strengths of both disciplines. To evaluate the potential of herbal medicine in the western setting, Elena Ladas, MS, RD, of Columbia University Medical Center and colleagues set out to test whether milk thistle could help treat people with chemotherapy-associated liver problems. As published in the December 2009 edition of the journal Cancer, milk thistle's ability to treat chemotherapy-associated hepatotoxicity was investigated.

Upon administering milk thistle to children who had acute lymphoblastic leukemia with liver toxicity related to chemotherapy, the research team found the following:

• Those who had received milk thistle had improvements in their liver enzymes (significantly lower levels of AST and ALT) compared to the children in the placebo group.

• Milk thistle also seemed to help keep fewer patients from having to lower the dose of their chemotherapy drugs (61 percent vs. 72 percent).

• Milk thistle did not interfere with chemo's cancer-fighting properties.
Ladas' study has little to do with Hepatitis C. However, it does provide those with chronic liver disease more reason to trust milk thistle's ability to safely shield the liver from toxins.

As more professionals in both the fields of western medicine and alternative healthcare recognize how these disciplines can help one another, the use of herbs alongside pharmaceuticals will continue to grow. Western medicine has been making great strides in developing a drug regimen that will see a greater percentage of people triumph over Hepatitis C. Until a cure is ensured for everyone with HCV, people will be searching for ways to keep their liver healthy. Thanks in part to studies like this one from Columbia University Medical Center, supplementing with milk thistle is becoming a standard practice for those with Hepatitis C, both in alternative healthcare environments AND in most western medical physicians' offices.

References:
http://altmedicine.about.com/cs/herbsvitaminsad/a/Milk_Thistle.htm, Milk Thistle, Cathy Wong, Retrieved December 24, 2009, About.com, 2009.
http://www.hepatitis-central.com/mt/archives/2009/08/four_more_benef.html, Four More Key Benefits of Milk Thistle, Nicole Cutler, L.Ac., Retrieved December 25, 2009, Natural Wellness, 2009.
http://www.ktradionetwork.com/2009/12/15/herb-may-treat-chemotherapy-liver-damage/, Herb May Treat Chemotherapy Liver Damage, Steven Reinberg, Retrieved December 24, 2009, The Kevin Trudeau Show, 2009.
http://www.webmd.com/cancer/news/20091214/herb-may-treat-chemotherapy-liver-damage, Herb May Treat Chemotherapy Liver Damage, Bill Hendrick, Retrieved December 23, 2009, WebMD, LLC, December 2009.
http://www3.interscience.wiley.com/journal/123211007/abstract, A randomized, controlled, double-blind, pilot study of milk thistle for the treatment of hepatotoxicity in childhood acute lymphoblastic leukemia (ALL), Elena J. Ladas, MS, RD, Retrieved December 23, 2009, Cancer, December 2009.
Posted by Editors at March 12, 2010 10:35 AM
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Nina Hribernik



Pridružen/-a: 13.06. 2010, 08:26
Prispevkov: 1

PrispevekObjavljeno: 13 Jun 2010 09:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

helou,

sam pozdraut sn te hotla. zdravo. Smile

hvala, ker si kr na forumu razložla, od kod in zakaj tak avatar. takoj me je firbec zmatru ... Wink

no, ee ... papa! Very Happy
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ELI
Administrator foruma


Pridružen/-a: 31.05. 2006, 18:14
Prispevkov: 824
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 13 Jun 2010 23:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ojla Nina,

Fino, da si prišla na forum - malo izobraževanja ni nikoli odveč, a ne?

Je pa na našem forumu kar dosti koristnih informacij ne samo za obolele za HCV ampak tudi za čisto zdrave punce kot si ti.

Ostani zdrava še naprej.....se vidiva Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    HCVJEVCI Seznam forumov -> VI, KI VAS KARKOLI ZANIMA V ZVEZI S HEPATITISOM C !
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.